Terapie:

Terapia Wisceralna

Dzień dobry ! Czy wiedzieliście, że ból szyi nie musi mieć swojej przyczyny w okolicach samej szyi. Może za to odpowiadać nadmierne napięcie zlokalizowany w okolicy narządów wewnętrznych, czy przepony. Terapia wisceralna polega na pracy na narządach wewnętrznych takich jak żołądek, wątroba czy nawet pęcherz moczowy :) Oczywiście ból szyi, to tylko jeden z wielu przykładów. Nietrzymanie moczu, problemy z oddychaniem, bolesne miesiączki czy zespół jelita drażliwego, to również dolegliwości, które możemy w stanie zniwelować poprzez pracę na trzewiach :)

Terapia wg. McKenzie'go

Metoda opracowana przez Nowozelandczyka Robina McKenzie. Pan Robin zauważył iż wykonywanie specyficznych ruchów przynosi ulgę w dolegliwościach bólowych okolicy kręgosłupa. Terapeuta uczy tych ruchów, następnie przykłada opór pacjentowi, który je wykonuje już samodzielnie. Więc stopniowo przez tą terapię, pacjent może pozbyć się dolegliwości bólowych kręgosłupa, a także ich nawrotów.

Terapia Punktów Spustowych

Punkty spustowe są to zgrubienia w obrębie układu mięśniowego. Również mogą być to takie "supełki" w mięśniach, czy nawet guzki lub podłużne pasemka. Miejsca te powodują nie tylko dolegliwości bólowe, ale mogą również ograniczyć ruchomość, dawać uczucie sztywności np. szyii. Leczy się je za pomocą chociażby nacisku. Pod jego wpływem miejsce punktu spustowego staje się coraz bardziej miękkie, aż w końcu całkowicie "puszcza"

Terapia powięziowa

Często dolegliwości bólowe w obrębie naszego organizmu, nie muszą pochodzić od mięśni. Tutaj do rozważań wchodzi również powięź czyli swoiste "opakowanie" naszych mięśni. Terapia na tym elemencie odbywa się powoli, spokojnie i bez bólowo, ponieważ to powięź sama prowadzi ręce terapeuty w miejsca gdzie występuję restrykcja, a następnie terapeuta robi wszystko aby ta restrykcja zniknęła, a razem z nią problemy bólowe pacjenta.

Terapia metodą PNF

Proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchy, czyli PNF. Jest to metoda, która pozwala na prawidłowe przywrócenie lub wyuczenie ruchu, na zasadzie czucia głębokiego pacjenta. Opiera się na wzorcach ruchowych, które terapeuta wykonuje biernie, następnie razem z pacjentem, aż w końcu pacjent sam wykonuje ruch, a po jego dokładnym opanowaniu wykonuje go z dodatkowym oporem.

Terapia Manualna

Terapia manualna to bardzo obszerne pojęcie. Wielu ze słynnych fizjoterapeutów opracowało swoje koncepty na terapie, przez to pojawiają się w eterze takie terapie jak np. wg. Cyriaxa, wg. Kaltenborna i Evjentha, wg. Mulligana. W swojej pracy staram się odpowiednio dostosować terapie do problemu pacjenta. Stąd też ważnym elementem jest odpowiednia diagnoza i znalezienie przyczyny. Wszystko po to, by terapia po którą sięgam, była tą terapią, która trafi do dolegliwości pacjenta.

Masaże:

Masaż Klasyczny

Najbardziej rozpowszechniona forma masażu leczniczego. Działa przeciwbólowo, ale też relaksacyjnie. Delikatny z wyczuciem, idealna forma dla pacjenta, który po prostu chciałby zrobić coś dla siebie i wyrwać się z codzienności choć na chwilę :)

Masaż Izometryczny

Masaż Izometryczny ma prosty cel, mianowicie przywrócenie osłabionemu mięśniowi jego prawidłowej masy, objętości oraz siły. Warto go również wykonywać profilaktycznie, nawet gdy zaniki mięśniowe nie występują. Terapeuta pracuję gdy mięsień jest w fazie skurczu, a następnie rozkurczu. Wszystko jest dostosowane indywidualnie do pacjenta.

Masaż Funkcyjny

Masaż oparty na odpowiednim ucisku podczas wykonywania odpowiedniego ruchu w stawie. Najczęściej wykonywany w rehabilitacji sportowej, po urazie, gdy zwiększa się ryzyko przykurczy, które trzeba zniwelować. Oczywiście stosuje się go nie tylko u sportowców. Najlepiej sprawdza się po urazach mechanicznych takich jak skręcenia, złamania itp.

Masaż Tkanek Głębokich

Masaż Tkanek Głębokich, jest to technika masażu po którą sięgam najczęściej. Polega na przywróceniu tzw. uwolnienia prawidłowego napięcia mięśniowego w obrębie warstw głębszych organizmu, gdzie może utrzymywać się stale nieprawidłowe napięcie, które z kolei może prowadzić do dysfunkcji w obrębie narządu ruchu. W tym masażu używa się palców, kostek, pięści, przedramienia czy łokcia.

Masaż Bańką Chińską

Masaż Bańką Chińską jest bardziej masażem kosmetycznym. Ma na celu pobudzenie mikrokrążenia, ujędrnienia skóry, a co najważniejsze znacznie wspomóc pozbycie się cellulitu !

Masaż Tajski

Jogiczny masaż tajski, nie przypomina masażu klasycznego z leżeniem na stole i chwilą relaksu. Oczywiście masaż tajski jest zaliczany do masaży relaksacyjnych, jednak wykonywany w ubraniu na macie. Na ten masaż składają się odpowiednie sekwencje w leżeniu na plecach, brzuchu, boku oraz siadzie. Polega na pobudzeniu linii energetycznych sen, które odpowiednio pobudzone wprowadzają pacjenta w błogi stan odstresowania. W masażu stosuje się również pozycje z jogi, co prowadzi do rozciągania mięśni. Całość trwa 2,5 godziny, lecz uczucie po samym masażu, jest więcej niż fantastyczne.

Masaż gorącymi kamieniami

Niezwykle relaksująca forma masażu. Masaż wykonywany jest w obrębie całego ciała, przez które nieustannie przepływa ciepło, które przekazują nam kamienie. Ta błoga chwila relaksu i zapomnienia o problemach trwa około dwóch godzin, lecz efekt tej pracy utrzymuje się znacznie dłużej.

Inne:

Poizmetryczna relaksacja mięśni

Poizometryczna relaksacja mięśni, jest niczym innym jak rozciąganiem mięśni. Stosowana głównie przy przykurczach lub stanach wzmożonych napięć mięśniowych. Ma ona na celu przywrócenie odpowiedniej długości mięśni oraz zapobiec przeciążeniom w stawie. Podczas stosowania tej metody, również pacjent jest edukowany, by mógł samodzielnie wykonać autoterapie w domu.

Kinesiotaping

Kinesiotaping inaczej nazywany plastrowaniem dynamicznym, jest to metoda polegająca na wykorzystaniu taśmy kinezjologicznej, a dokładniej mówiąc jej elastyczności. Taśma wykonana jest z bawełny i została tak zaprojektowana, żeby nie utrudniać czynności dnia codziennego. Kinesiotaping działa przeciwbólowo, zmniejsza obrzęki limfatyczne, prawidłowo ustawia powierzchnie stawowe, poprawia krążenie, reguluje prawidłowe napięcie mięśniowe, a także poprawia ruchomość powięzi. Rzadko stosuje tą metodę jako terapię, ale częściej już jako uzupełnienie terapii, by dostarczyć pacjentowi i sobie oczekiwane efekty, naszej wspólnej pracy.

Flossing

Flossing terapeutyczny jest to również praca za pomocą taśm, tym razem jest to zupełnie inna taśma niż kinezjologiczna, grubsza i wykonana z innego materiału. W tej metodzie, owija się taśmą staw, wywierając na nim kompresje(ucisk) w tym czasie pacjent wykonuje serię kilku ruchów i taśma po krótkiej chwili jest zdejmowana. Flossing głównie ma na celu przywrócenie odpowiedniego zakresu ruchu w stawie, jednakże działa też przeciwbólowo, rozluźnia mięśniowo-powięziowo, stymuluje receptory, a także poprawia ukrwienie. Stosuję tą metodę głównie w przypadku kontuzji, by pacjent szybciej mógł wrócić do pełnej sprawności.

Gimnastyka korekcyjna

Gimnastyka korekcyjna jest kierowana głównie do osób młodych, których organizm wciąż się rozwija. Za pomocą specjalnie dobranych ćwiczeń oraz narzędzi i metod terapeutycznych, wraz z pacjentem staramy się zniwelować wady postawy.

Trening Funkcjonalny

Funkcjonalny trening medyczny to seria intensywnych ćwiczeń, wykonywanych w celu jak najszybszego przejścia ze stanu chorobowego do pełnej aktywności fizycznej. Stanowi uzupełnienie kinezyterapii i poprzedniej pracy z pacjentem. Końcowy etap pracy po różnego rodzaju kontuzjach, pacjent jest przygotowywany na pełne obciążenia struktur podczas aktywności fizycznej.

Ćwiczenia indywidualne

Ćwiczenia indywidualne nieskomplikowane i nie wymagające większego wysiłku ćwiczenia, który każdy może wykonać, lecz przynoszące zamierzony efekt. Dobierane indywidualnie, pacjent jest instruowany w sprawie wykonywania ćwiczeń, by bez większego problemu mógł wykonywać je samodzielnie w zaciszu domowym.